محصولات

خدمات

تبادل اطلاعات

ارتباط با آتون

دات نت نیوک

مقالات
  عمومی ::  ماژول چیست ؟
  کد: 8  تعداد بازدیدها: 3873 تعداد نظرها: 0  تعداد امتیازها:  1   (Article Rating)
ماژول چیست ؟
برای درک مفهوم ماژول ابتدا به توضیحی مختصر درباره معماری کلی دات نت نیوک میپردازیم. دات نت نیوک برنامه ای است که با ASP.NET اجرا میشود و همچنین یک فریم ورک است به این معنی که برنامه ایست که برای گسترش طراحی شده. یکی از راه های توسعه فریم ورک ایجاد ماژول است که این ماژول ها در dnn نصب شده و وقتی اجرا میشوند فریم ورک را برای ایجاد یک وب سایت dnn که پرتال نامیده میشود توسعه میدهند. شكل زیر ساختار فريم وورك دات نت نيوك را نمايش ميدهد.


همانطور که مشاهده میکنید در هر دات نت نیوک نصب شده میتوان تعداد نامحدودی پرتال ایجاد کرد(تا جایی که منابع سرور بتوانند ساپورت کنند)، و در هر پرتال میتوان تعداد نامحدودی صفحه ایجاد کرد.

ماژول يک بخش قابل نصب و قابل استفاده مجدد است که براي نمايش محتوا يا انجام يک عمليات خاص استفاده میشود.اين تعريف بسيار شبيه به تعريف page در ASP.NET است. با اين تفاوت که درDNN ماژول ها در صفحات قرار مي گريند و در هر صفحه مي توان چندين ماژولداشت. يکسري از ماژول ها که آنها را تحت عنوان ماژول هاي هسته (Coremodules) مي شناسيم؛ وجود دارند که عمليات ساده و مفيدي را انجام مي دهند.برخي از اين ماژول ها در هنگام شروع استفاده از پورتال نصب شده و از طريقکنترل پنل توسط کاربران مدير، ميزبان يا هر کاربر مجاز به نصب ماژول ديگريقابل اضافه شدن به صفحات است. برخي ديگر از اين ماژول ها استفاده کمتريدارند يا ماهيت تخصصي تري دارند به طور پيش فرض نصب نمي شوند. بلکه از طريقکنترل تعريف ماژول در منوي ميزبان قادر به مشاهده ليست آنها و نصب در صورتنياز هستيم.

محتوا و طرح کلی صفحات بوسیله ماژول ها و چیدمان آنها در صفحه تامین میشود.
ماژول بخشی مجزا از قابلیت هایی است که میتوانید به صفحه اضافه کنید. برای مثال اگر میخواهید لیستی از داکیومنت ها را در صفحه نمایش دهید میتوانید به سادگی با انتخاب ماژول اسناد از پنل مدیریت آنرا در محل مناسب در صفحه اضافه کنید و سپس به ورود محتوای مربوط (داکیومنت ها) در آن بپردازید و آنها را مدیریت کنید.

در واقع هریک از قابلیت های مجزای مد نظر خود در وب سایتتان را باید با ماژول هایی که برای مورد منظور شما طراحی شده اند، تامین کنید. برای مثال میخواهید در سایت خود بخش های اخبار، نظر سنجی و دانلود داشته باشید. برای هر یک از این موارد ماژول هایی وجود دارند که با افزودن آنها در صفحه مورد نظر به کارکرد های مورد نظر دست یابید.

ویژگی های ماژول ها در دات نت نیوک:

• هر ماژول نوع خاصی از محتوا را مدیریت میکند و یا نوع خاصی از نیازها تجاری شما را برآورده میکند.
• هر ماژول ها موجودیتی مستقل در پرتال میباشد به این معنی که هر ماژول به محض اینکه به صفحه ای افزوده میشود یک شناسه یکتا به آن اختصاص داده میشود.
• ماژول ها قابلیت جابجایی و انتقال و یا کپی از صفحه ای به صفحه دیگر را دارا میباشند.
• به هر صفحه میتوان تعداد دلخواهی ماژول اضافه کرد.
• میتوان سطح دسترسی های کاربران را به هر نمونه از ماژول های صفحات پرتال تعیین کرد.
• هر ماژول یک سری تنظیمات عمومی دارد که این تنظیمات در تمام ماژول ها وجود دارند و مربوط به نحوه نمایش و دسترسی های ماژول میباشند. و ممکن است تنظیماتی هم خاص همان ماژول داشته باشد که مرتبط با نحوه کارکرد ماژول میباشد.

بیش از 10000 ماژول از شرکت های تولید کننده مختلف خارجی که طیف گسترده ای از قابلیت های عملیاتی لازم، از یک ماژول html ساده تا ماژول های پیشرفته ای مثل فروشگاه، اخبار و غیره را تحت پوشش قرار میدهند، در فروشگاههای خرید و فروش این ابزار ها مانند store.dotnetnuke.com موجود میباشد و ابزار های رایگان نیز در سایت هایی مثل www.aton.ir موجودند.

نسخه جامع (community) دات نت نیوک (که به همراه سورس کد به زبان #C به صورت رایگان در دسترس است) از ترکیب گلچینی از ماژول های پایه و پرکاربرد در وب ایجاد شده است که به کمک آنها مبتوانید وب سایت های قدرتمند و مقرون به صرفه ای خلق کنید.

در صورت نیاز به ماژول های پیشرفته تر، میتوان در کمترین زمان و با هزینه ای معقول ابزار مورد نظر را تهیه کرد و حتی در صورت موجود نبودن ماژول دلخواه در مراکز معرفی شده، برنامه نویسان و طراحان به سادگی و با رعایت قواعدی چند در برنامه نویسی، میتوانند ماژول دلخواه شما را با هریک از زبانهای C# و یا VB تهیه کنند.
 
   امتياز بندي  نظرات

ارسال نظر:
فقط کاربران عضو می توانند توضیحات در پست قرار دهند.
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به جام زندگی می باشد  |  حريم كاربران    شرایط استفاده