محصولات

خدمات

تبادل اطلاعات

ارتباط با آتون

دات نت نیوک

مقالات
  عمومی ::  مقايسه دات نت نيوک و شيرپوينت
  کد: 10  تعداد بازدیدها: 3759 تعداد نظرها: 0  تعداد امتیازها:  2   (Article Rating)
مقايسه دات نت نيوک و شيرپوينت

مقايسه دات نت نيوک و شيرپوينت سرور

در اين مقاله سعي شده که مقايسه اي بين دات نت نيوک 4 و شير پوينت سرور 2003 انجام شود.

همانطور که مي دانيد مايکروسافت براي نشان دادن قابليت هاي asp.net   يک پرتال را براي فروش کالاها به نام IBuySpy   ارائه داد که امکانات خوبي دارد . مثل اضافه کردن ماژول بصورت دايناميک به صفحات و مخفي کردن بعضي مطالب براساس سطح دسترسي ها و نحوه پيمايش سايت بصورت ساده .

IBuySpy   يک نقطه شروع براي ساير پرتال ها شد. در سال 2002 شان واکر يکسري امکانات به آن اضافه کرد که بزودي مورد توجه قرار گرفت و در ادامه منجر به ظهور دات نت نيوک گرديد. پرتال هاي ديگري هم بر همين اساس ساخته شدند مثل Rainbow و ....هر دوي DNN و SharePoint داراي کارايي هاي  زيادي هستند ولي يکسري موارد هم هست که ندارند . حال در ادامه اشاره اي به تفاوت ها و تشابهات آنها مي پردازيم

Modules vs Web Parts

مفهوم ماژول که در دات نت نيوک وجود دارد همان چيزي است که شيرپوينت به آن وب پارت مي گويد .آنها اساسا يک چيز هستند . يک کد دات نت که منطق و ظاهر را براي يک کارخاص ارائه مي دهد که مي توان آنرا در هر جايي از قرار داد. يک وب پارت شيرپوينت مثل يک ماژول دات نت نيوک يک کامپوننت است که مي توان آنرا در سايت بکار برد.در دي ان ان ما آنها را به صفحع اضافه مي کنيم و در شيرپوينت آنها را به صفحات وب پارت اضافه مي کنند. با مفاهيم يکسان مثل موقعيت . شخصي سازي و امکانات .

دي ان ان داراي يکسري خواص هست که آنها بصورت مشابه در شيرپوينت وجود دارند مثل RSS feed و کانتينرهاي دلخواه و قابليت پرينت .

يک قابليت بزرگ که در شيرپوينت وجود دارد که در دي ان ان نيست اينست که وب پارت هاي شيرپوينت را مي توان در سيستم هاي ديگري که براساس سرويس شيرپوينت کار ميکنند استفاده کرد ولي ماژول هاي دي ان ان را فقط مي توان در خودش استفاده کرد. بطور کلي وب پارت ها اشيا با ارزشي هستند که مي توان آنها را هم در ASP.NET   و هم در شيرپوينت استفاده کرد.

اضافه کردن ماژول به دی ان ان از طریق نصب پکیج های PA  انجام  می شود . و مدیر می تواند ماژول را آپلود کرده و در حالت زمان اجرا آنرا نصب کند و در تمام زیر مجموعه های قابل دسترس است . این قابلیت بسیار خوبی است که بدون متوقف کردن پرتال می توان امکاناتی رو به آن اضافه کرد و لی یک اشکال دارد که می توان با نصب ماژولهایی که دارای کد مخرب هستند به سایت نفوذ کرد.

Core Modules ماژولهای اصلی

دی ان ان  در حدود 25 ماژول اصلی را تهیه کرده است . که می توان این ماژول ها را در هر صفحه ای از سایت استفاده کرد. همچنین دارای قابلیت template  است که بوسیله آن می توان یک مجموعه از صفحات و اسکین ها را فورا به سایت انتقال داد . این قابلیت بصورت مشابه در شیرپوینت وجود دارد.

در ادامه به مقایسه بعضی از ماژولها در دی ان ان و شیرپوینت می پردازیم :

خواص

دات نت           نیوک    

شیرپوینت

توضیحات

Announcements

دارد

دارد

در هر دو مشابه است ولی دی ان ان تاریخ آگهی ها را هم نمایش می دهد.

Banners

دارد

ندارد

برای نمایش بنر ها از جاوا اسکریپت استفاده می شود.

Contacts

دارد

دارد

در این مورد شیرپوینت امکانات بیشتری دارد و می تواند به outlook  وصل شود.

Discussion

دارد

دارد

در هر دو مشابه است ولی امکان دنبال کردن بحث ها را بطور کامل ندارد که ماژول فروم در دی ان ان برای این کار بهتر است .

Documents

دارد

دارد

هر دو مشابه است ولی شیرپوینت با آفیس این کار را انجام می دهد و قابلیت ورژن گذاری و کنترل های بیشتری دارد

Events

دارد

دارد

در هر دو مشابه است ولی شیرپوینت با outlook  کار می کنند و می توان برای رویدادها یک جلسه جهت بررسی تعریف کرد

FAQs

دارد

ندارد

یک لیست از سوال و جواب ها هست که شیرپوینت ندارد

Feedback

دارد

ندارد

در شیرپوینت ندارد ولی می توان بوسیله وب پارت اضافه کرد ولی در دی ان ان قابلیت ارسال ایمیل را دارد.

IFrame

دارد

دارد

برای نمایش یک صفحه از طریق آدرس آن که در هر دو وجود دارد

Image

دارد

دارد

در هر دو مثل هم است

Links

دارد

دارد

در دی ان ان دارای قابلیت های بیشتری از جمله مرتب سازی لینکها است

Newsfeeds

دارد

ندارد

در شیرپوینت ندارد ولی با استفاده از وب پارتهای جانبی و xml  می توان آنرا اضافه کرد

User Account

دارد

دارد

شیرپوینت از اکتیو دایرکتوری استفاده می کند در حالی که دی ان ان دارای یک لیست مجزا در دیتابیس هست و امکانات بیشتری دارد

Text/HTML

دارد

دارد

در هر دو تقریبا یکسان است

Members

دارد

دارد

دی ان ان دارای قابلیتهای بیشتری است

Visibility   میدان دید

در شیرپوینت یک قابلیت اصلی وجود دارد که کاربر را می توان محدود به دیدن چیزهایی کرد که فقط نیاز دارد در دسترس او باشد . در دی ان ان هم این قابلیت از طریق نقش ها و توارث سطوح امنیتی صفحات قابل دسترس است . اما برای یک کاربر خاص مجبوریم یک نقش تعریف کنیم و سپس کاربر را در آن نقش قرار دهیم تا بتوانیم سطح امنیت و دسترسی به یک ماژول خاص را برای آن کاربر ایجاد کنیم (البته این مطلب برای قبل از دی ان ان 4.8 است فکر می کنم ) . البته کاربران عادی تا وقتی که عضو نشده اند و یا دسترسی خاصی به آنها داده نشده فقط اطلاعات محدودی را می توانند مشاهده کنند.

Custom Look and Feel – ظاهر یا نمای دلخواه

در این قسمت دات نت نیو ک برنده است .  چون با قابلیتهایی همچون اسکین و کانتینر و اسکین آبجکت می توانید به هر شکلی که می خواهید ظاهر صفحه را طراحی کنید.طراحی یک اسکین بسیار ساده است و در چند دقیقه امکان پذیر است . در دی ان ان هر صفحه ای می تواند اسکین مربوط به خود را داشته باشد. در صورتیکه در شیرپوینت از مسترپیج استفاده می شود که امکانات کمتری دارد.

Infrastructure – زیر ساخت

اساسا شیرپوینت برای مقیاس های بزرگ مثل تیم هایی شامل 250.000 عضو طراحی شده است در صورتیکه دات نت نیوک برای اینترانت ها طراحی شده است . ولی می توان آن را برای مقایس های بزرگ مثل شرکت هایی همچون IBM , NASA که دارای تعداد کاربران زیاد هستند بکار برد .

البته شیرپوینت دارای قابلیتهایی مثل Enterprise Search, Single Sign-on, or separate indexing را در معماری خود دارد که در دی ان ان بصورت محدودی وجود دارد. ولی دی ان ان قابلیتهای زیربنایی زیادی را که در  ASP.NET   وجود دارد را فراهم آورده است مثل logging . دی ان ان مکانیسمی را برای آگهی ها و نحوه پرداخت برای آنها را فراهم آورده است . همچنین دی ان ان مکانیزمی را برای مدیریت اعضا و نحوه دسترسی آنها به سایت فراهم کرده. بهترین قسمت درمورد دی ان ان آنست که یک کاربر عادی می تواند براحتی مطالب را به آن اضافه – ویرایش یا حذف کند. اینکار در شیرپوینت هم امکان پذیر است ولی برای بیشتر کابران مبتدی مشکل است .

 

 

 Community – انجمن ها

همانطور که می دانید انجمن های دات نت نیوک بسیار بزرگ تر و بیشتر از انجمن های شیرپوینت هستند. و هزاران سایت تجاری . کلوب . و شخصی وجود دارند که براساس دی ان ان می باشند در مقابل صد ها سایت وجود دارند که براساس شیر پوینت هستند . و این بخاطر اینست که دات نیو نیو ک رایگان می باشند در صورتیکه استفاده از شیرپوینت هزینه دارد. مطلب دیگر اینست که شیرپوینت دارای فروشنده های تجاری معروفی مثل ADVIS , OmniSys , CorasWorks ,…  می باشد در صورتیکه دی ان ان دارای فروشنده های محدودی  هست که معروفترین آنها SnowCovered  می باشد . در حالیکه در آنهم اکثر ماژول ها راهنماهای کاملی ندارند یا ماژول های غیر ضروری و کم کارآمدی هستند .بطور مثال یک ماژول برای گوگل adsens  وجود دارد در حالیکه این فقط یک کد html  است که باید آن را در یک ماژول Text  قرار دهید . البته شیرپوینت هم وب پارت های خوبی را ارائه داده است ولی خیلی گران هستند.

نکته دیگر در مورد اسکین ها و تم ها اینست که سایتهای زیادی وجود دارند که اسکین های رایگان می دهند یا بصورت سفارشی در مقابل مبلغی برای شما اسکین طراحی می کنند. اما در مورد تم های شیرپوینت باید گفت سایتهای زیادی وجود ندارند .

ASP.NET

در ASP.NET 2  ما می توانیم براحتی یک دیتاگرید رو روی فرم قرار دهیم و آنرا به یک کلاس بزینس با استفاده از ObjectDataSource متصل کنیم و سپس متدهای انتخاب . بروزرسانی و حذف اطلاعات را با کمی کدنویسی اجرا نمائیم. که در هر دوی دی ان ان و شیرپوینت براحتی انجام می شود.

قبلا اینکه شروع به نوشتن کد برای پرتال خود بکنیم باید بررسی کنیم کدام روش بهتر است کارهای زیادی با asp.net  می توان انجام داد ولی گاهی اوقات نیازی به انجام آن نیست و می توان از ماژول های آماده یا وب پارت ها استفاده کرد.

همچنین یک ماژول دی ان ان یا یک لیست شیرپوینت referential integrity نیرومندی ندارند. اگر من یک چیزی دارم که به خاسته من نزدیک است چرا باید آنرا دوباره بسازم ؟ اگر من می تونم چیزی رو که دارم توسعه بدم این خیلی بهتر است . پس برای شروع کار بجای استفاده از یک صفحه خالی asp.net 2  بهتر است از یک پرتال شروع کنیم . این پایه کاری است که این پرتالها فراهم آورده اند. بطور مثال چه کسی است که بخواهد یک صفحه feedback بازخورد طراحی کند و یا برنامه ای برای اعضا بنویسد در صورتیکه شما می توانید بصورت داینامیک آنها را به سایت خود اضافه کنید. حال با این توضیحات آیا شما باز می خواهید پرتال تان را خودتان بسازید ؟ 

Development – توسعه

دات نت نیوک و شیرپوینت هر دو براساس دات نت هستند و می توانید از ویژوال استودیو برای ساخت برنامه هایتان استفاده کنید. البته ساختن یک وب پارت برای شیرپوینت کار مشکلی است . و همچنین برای دات نت نیوک کمی مشکل است . البته اگر به راهنماهای موجود در زمینه برنامه نویسی ماژول مراجعه کنید می بینید که در حدود 35 صفحه مطلب رو باید بخونید تا به نقطه شروع نوشتن یک ماژول برسید . همچنین برای شیرپوینت این کار مشکلی هست . این مسئله برای توسعه دهندگان شیرپوینت نگران کننده تر است زیرا گاهی اوقات بعضی از دستورا تAPI  درست کار نمی کنند و یا راهنمای درستی ندارند. بطور مثال برای نوشتن یک guestbook  برای شیرپوینت کافی است از یک دیتا ویو استفاده کنید. البته در دی ان ان کمی مشکل تر است . البته مزیت دی ان ان به شیر پوینت اینست که آپن سورس می باشد . البته کد نویسی برای دات نت نیوک کمی مشکل است و گاهی اوقات نیاز به دانستن اطلاعات تخصصی و ایجاد بعضی لایه هایی که خیلی ضروری نیستند می باشد.

Bottom Line حرف آخر

دات نت نیوک جای خود رادارد و شیرپوینت جای خود را دارد. هر دو عالی هستند و در خیلی جاها با هم اشتراکات بسیاری دارند . حال اگر شما یک سایت با ظاهر خوب و امکانات استاندارد مثل تابلوی پیامها . بلاگ . تقویم . بازخورد و عضویت در سایت می خواهید من دی ان ان رو پیشنهاد می کنم .

البته در ورژن 2003 شیرپوینت شما نیاز به اکتیو دایرکتوری برای مدیریت کاربران دارید .  و در مورد دی ان ان می توان گفت مشکل اصلی آن  در نصب ماژول های مخرب است . ولی شما می توانید یک ماژول را براحتی نصب کرده و نیاز به دانش خاصی ندارد و نیاز به تغییری در IIS و یا web.config  ندارید. البته در شیرپوینت این امنیت تامین شده ولی تهیه و نصب یک ماژول براحتی دی ان ان نمی باشد.

البته واضح است که برای مقیاس های بزرگ دی ان ان به خوبی شیرپوینت نمی باشد. و دی ان ان نمی تواند فایلهای شیرو وب سایتها و دیتابیس های لوتوس و غیره را جستجو کند . البته شیرپوینت را نمی توان برروی یک هاست خارجی جایی که شما دسترسی به کنسول آن ندارید نصب کنید. ولی دات نت نیوک را می توانید.

SharePoint 2010 Support (پشتیبانی از شیرپوینت 2010)
نسخه حرفه ای DNN  امکان ادغام و برقراری ارتباط با شیرپوینت 2010 را به همراه دارد. شما می توانید مستندات و سرویس های خود در شیرپوینت را در DNN فراخوانی نمایید. سازمانها می توانند یک نسخه از شیرپوینت خود را در نسخه های مختلفی از DotNetNuke فراخوانی نمایند و یا بالعکس. با داشتن نسخه های مختلفی از شیرپونت، در یک پرتال واحد DotNetNuke سرویس ها را فراخوانی نمایند.

تیم نرم افزاری جام زندگی قابلیت یکپارچه سازی دات نت نیوک و شیرپوینت و همچنین پیاده سازی پروژه ها و وب پارت های خاص بر اساس شیرپوینت را دارا می باشد.

امکان ادغام و برقراری ارتباط با شیرپوینت

 
   امتياز بندي  نظرات

ارسال نظر:
فقط کاربران عضو می توانند توضیحات در پست قرار دهند.
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به جام زندگی می باشد  |  حريم كاربران    شرایط استفاده